top of page

Higiēnista pakalpojumi 

Zobu higiēna

Zobu higiēna ilgst no pusstundas līdz stundai. Ja zobakmens ir izteiktāks, higiēnistu būs nepieciešams apmeklēt vairākas reizes. Ja tiks noteikts, ka nepieciešama nopietnāka ārstēšana, higiēnists nosūtīs pacientu pie peridontologa. Zobu higiēnas speciālists izmeklē un nosaka zobu, kā arī periodonta – ap zobiem esošo audu – stāvokli, pēc kā veic mutes dobuma profilakses pasākumus.

Zobu higiēnas ar rokas instrumentiem:

Zobu higēnas ar Air-flow:

Ar ultraskaņas skeileri:

Zobu higiēnas nepieciešamība

Latvijā pirmie zobu higiēnisti darbu uzsāka salīdzinoši nesen – 1996. gadā. Vispirms zobārsti baidījās, ka higiēnisti atņems viņiem darbu, jo zobakmens novēršana un smaganu ārstēšana, kā arī pacietu izglītošana, mazinot zobu un smaganu slimību iespēju kļuva par zobu higiēnistu pienākumiem.

Ir pagājis pietiekami ilgs laiks un viss ir nostājies savās vietās – zobārsti ārstē, savukārt higiēnisti izglīto pacientus par zobu un smaganu veselību un kopšanu.


Visi sertificētie higiēnisti ir Latvijas Zobu Higiēnistu Asociācijas biedri. Tas garantē to, ka higiēnists regulāri apgūst profesijas jaunumus, attīsta komunikācijas spējas un profesionalitāti, apmeklējot pēcdiploma apmācības kursus. Latvijas higiēnisti ir arī daļa no Pasaules zobu higiēnistu pulka.

Zobu higiēna ir neatņemama zobārstniecības daļa.

Lai arī higiēnistu aprīkojums un darba vieta ir tā pati, kas zobārstiem, to izmantojamie instrumenti un pienākumi atšķiras. Nepieciešams izprast higiēnistu darba specifiku un nozīmi zobu un mutes dobuma veselības saglabāšanā.

Zobu higiēnists ir veselības aprūpes darbinieks, kas novērš zobu un to apkārtējo audu bojājumus, mutes dobuma saslimšanas, kā arī veic ārstēšanu. Zobu higiēnas būtiskākais uzdevums ir mutes dobuma slimību profilakse.

bottom of page