top of page
zobu-higiena-lilenti.jpg

23/08/2018 no Sertificēta zobu higiēniste Beatrise Pugačova

Zobu aizsardzība - zobu silanti

Visizplatītākā mutes dobuma slimība ir kariess, ko izraisa tajā uzkrājošās baktērijas.

Kas patērē ogļhidrātus, kas ar pārtiku nonāk cilvēka mutes dobumā. Ja kariesu neārstē, pamazām noārdās zobu cietie audi. Ir vairāki veidi, kā aizkavēt zobu kariesa rašanos, un viens no tiem ir zobu silanti. 

Zobu silants ir sveķiem līdzīga viela, kuru klāj uz zobu kožamās virsmas, lai pasargātu tos no bojājumiem. Silants aizpilda zoba virsmas rieviņas un bedrītes, kuras ir apgrūtinoši iztīrīt ar zobu birsti, tādēļ tajās uzkrājas baktērijas. Zobu silanti, tātad, rada barjeru starp zobiem un nelabvēlīgu ārējo vidi.

Zobu silanti visbiežāk tiek uzklāti bērnu zobiem. Protams, tos iespējams klāt arī pieaugušo zobiem, ja ir novērojams paaugstināts kariesa risks vai cukura lietošanas biežums, kā arī sausa mute no medikamentu lietošanas vai staru terapijas dēļ. Zobiem, uz kuriem plāno klāt silantu, jābūt pilnībā veseliem. To liek uz lielo un mazo dzerokļu kožamajām virsmām. Zobu vispirms rūpīgi notīra, un tad tā rievā pilda speciālu materiālu. Sacietējot, tas paliek gluds un slidens. Zoba rievas tiek izlīdzinātas.

Zobu silanti satur fluoru, un tie var būt caurspīdīgi, balti vai krāsaini. Krāsainie zobu silanti ir ieteicami bērnu zobiem, jo tādā veidā arī vecāki varēs pamanīt, ja pārklājumā parādījusies pora. Ar zobu silantu pārklātus zobus ir vieglāk tīrīt, jo materiāls viegli pulējas un neveido aplikumu. Tie veicina kvalitatīvāku zobu tīrīšanu, taču neaizstāj to! Ja zobus netīrīs regulāri, tad kariess tāpat parādīsies – uz kontaktvirsmas vai zoba kakliņa.

Zobu silanti var kalpot gadiem ilgi, ja pacients rūpīgi sekos līdzi savai mutes dobuma veselībai.

Uzzināt vairāk par zobārstniecības pakalpojumiem

  • Facebook
  • LinkedIn
  • Twitter
bottom of page